Youth Challenge Series # 2 New York Relays

When:
April 22, 2018 @ 10:00 am – 2:00 pm
2018-04-22T10:00:00-04:00
2018-04-22T14:00:00-04:00
Contact:
Louis Vazquez

 

 

2018 Youth Challenge Series

Meet Information

Meet Dates April 15, 2018 – Season Opener
100m, 800m, Mile, 80/100/110m HH, *Mixed age 4 X 200m, *Mixed age 4 X 400m, High Jump, Long Jump, TurboJav/Javelin, Shot Put
April  22, 2018 – New York Relays
200m, 400m, 800m, 3000m, *Mixed age 4 X 100m, *Mixed age 4 X 400m,  *Mixed age 4 X 800m Shot Put, Discus, Triple Jump, Long Jump
May 20, 2018 – Spring Fling Invitational
100m, 400m, Mile, 200/400m IM, 2,000m Steeple Chase,  Mixed age 4 X 400m, TurboJav/Javelin, Long Jump, High Jump, Shot Put
June 24, 2018 – Northeast Youth Invitational
100m, 200m, 400m, 800m, 1,500m, 3,000m, 80/100/110m HH, 200/400m IM, 2,000m Steeplechase, 4 X 100m, 4 X 400m, Shot Put, Discus Throw, TurboJav/Javelin, Triple Jump, Long Jump, High Jump, **Invitational Pole Vault, **Invitational Hammer Throw

 

* Mixed age relays will run as three divisions.  Division 7 will be 7-8 & 9-10, Division 8 will be 11-12 & 13-14 and Division 9 will be 15-16 & 17-18.

** Invitational events are based on previous performance.  The top 12-15 athletes will be accepted for each event.

 

Eligibility
  •  All youth athletes are required to be USA Track & Field members in order to compete in the 2018 Youth Challenge Series and age verified by their association.
  • Athletes competing for their High School teams are not eligible to compete during the high school season. High School athletes may compete on June 24th.\
  • Athletes must report to the clerking area or to field event area with pre-printed entry label.
  • Athletes will be permitted to compete in either two running events and one field event or two field events and one running event for a total of three each.  This limit will be strictly enforced.
Entry
  • Coaches will be required to enter all athletes into events with accurate seed times at www.athletic.net. Here is the link if you need to set up an account – http://cs.athletic.net/blog/b/athletic/archive/2016/01/18/getting-started-athletic-net-tutorials.aspx
  • The meet will be pre-seeded and athletes will receive labels with heat and lane assignment. Coaches may enter NT or NM and athletes will be randomly seeded in unseeded heats.
  • All entry fees must be paid in full online before the close of entries.  Any entries that are not paid for in advance will not be accepted.
  • NO DAY OF ENTRIES WILL BE ACCEPTED – NO EXCEPTIONS!
  • Entry fee is $15 per athlete.
Entry Deadlines
  • Tuesday, April 10th  (April 15th meet) – 11:59pm
  • Tuesday, April 17th (April 22nd meet) – 11:59pm
  • Tuesday, May 15th (May 20th meet) – 11:59pm
  • Tuesday, June 19th   (June 24th meet) – 11:59pm
Packet Pick-Up Packet Pick-up will begin one hour before for all meets on the 3rd floor of Icahn Stadium
Pre-Meet Warm-up The field of play will open for warming-up one hour prior to the scheduled first event and will close 15 minutes prior to the start of the meet.  We ask that all athletes and coaches respect this timeline.  We want to start the meet on time.
Athlete Check-In
  • Athletes will be clerked in on the 2nd floor of the stadium and brought to the track by running clerks.
  • Field event athletes will report directly to their field event when called.
  • All event will have a 1st, 2nd, and 3rd call and will close approximately five minutes after the 3rd and final call.
  • Please make sure your athletes are alert and paying attention to all announcements.
  • Events will be called by age group and boys and girls will alternate through events.
Relays
  • Athletes must be from the same age division and club – NO ALL-STAR TEAMS unless noted as mixed relays.
  • Relays count towards your athletes events limit.
  • Batons will be provided – athletes should not bring batons with them to the clerking area.
Field Events
  •  All field event athletes will receive 3 throws total, no finals
  • Limited implements will be provided; athletes are encouraged to bring their own
  • Pole Vaulter and Hammer Throwers must supply their own poles and hammers
Accepted Entries Heat sheets for each meet will be posted the Friday prior to the meet and an updated time schedule will be sent out at that time.
Spikes and Icahn Stadium Rules
  • Icahn Stadium will only permit ¼” pyramid spikes.  Any athletes with wearing spike larger then ¼” will be disqualified from all events.
  • Spikes will be for sale on the 3rd floor.
  • No hard coolers are permitted inside the stadium (soft coolers are okay)
  • No chairs or tents permitted inside the Stadium.
  • No Pets are permitted inside of Stadium.
Awards Top three in each age group will receive a medal.
Contacts Lauren Primerano – lauren.primerano@parks.nyc.gov

Louis Vazquez – louis.vazquez@parks.nyc.gov

Websites Meet website will be hosted at www.Randallsisland.org

Live results will be run through www.Randallsisland.org

 

Implement and Hurdle Heights

 

Youth Weights and  Heights 80/100/110HH 200IM 400IM Shot Put Turbo Jav Discus Javelin Hammer
Division 1 Boys and Girls 2K
Division 2 – Boys and Girls 6lb 300 gram 1K
Division 3 – Boys and Girls 30″ 6lb 300 gram 1K
Division 4 – Boys 33″ 30″ 4K 1K 600 Gram
Division 4 – Girls 30″ 30″ 6lb 1K 600 Gram
Division 5 – Boys 39″ 36″ 12lb 1.6K 800 Gram 12lb
Division 5 – Girls 33″ 30″ 4K 1K 600 Gram 4K
Division 6 – Men 39″ 36″ 12lb 1.6K 800 Gram 12lb
Division 6 –  Women 33″ 30″ 4K 1K 600 Gram 4K

 Age Divisions

Divisions Year of Birth
 Division 1 (7-8 year olds)* 2010+*
 Division 2  (9-10 year olds) 2008-2009
 Division 3  (11-12 year olds) 2006-2007
 Division 4  (13-14 year olds) 2004-2005
 Division 5  (15-16 year olds) 2002-2003
 Division 6  (17-18 year olds)** 2000-2001**

 

* Per USATF Rule 300.1 (c) “Athletes must be at least seven (7) years of age on December 31 of the current year to compete at the Youth Athletics or Junior Olympic National Championships.”

** Athletes who are still 18 through the final day of the USATF National Junior Olympic Track & Field Championships are eligible to compete in the Young Men’s and Young Women’s divisions through that meet. This extended eligibility does not apply to cross country events.

Sunday, April 15, 2018 – Youth Challenge Series Season Opener

ICAHN STADIUM AT RANDALL’S ISLAND

Schedule of Events

 

Boys & Girls 1500 Meter Race Walk 9:45am Final
Girls 80/100/110m HH (Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) 10:00am Final
Boys 80/100/110m HH (Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 800M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys 800M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls Mixed 4x200M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Boys Mixed 4x200M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Girls Mile (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys Mile (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 100M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys 100M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 4x400M Mixed 4x200M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Boys 4x400M Mixed 4x200M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Boys Long Jump (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) 10:00am Final
Girls Long Jump (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls Javelin (Division 4, Division 5, Division 6*) 10:00am Final
Boys Javelin (Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls TurboJav (Division 1, Division 2, Division 3) Final
Boys TurboJav (Division 1, Division 2, Division 3) Final
Boys Shot Put (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) 10:00am Final
Girls Shot Put (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls High Jump (Division 6*, Division 5, Division 4, Division 3, Division 2) 10:00am Final
Boys High Jump (Division 6*, Division 5, Division 4, Division 3, Division 2) Final

 

*Only permitted if they are not currently competing on a High School Team

Sunday, April 22, 2018 – New York Relays

ICAHN STADIUM AT RANDALL’S ISLAND

Schedule of Events

 

10:00am Boys & Girls 1500 Meter Race Walk Final
10:15am Girls Mixed 4x100M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Boys Mixed 4x100M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Girls 800m (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys 800m (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 400m (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys 400m (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 3000m (Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys 3000m (Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 200M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys 200M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls Mixed 4x800M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Boys Mixed 4x800M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Girls Mixed 4x400M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Boys Mixed 4x400M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
10:00am Girls Triple Jump (Division 6, Division 5, Division 4*) Final
Boys Triple Jump (Division 6, Division 5, Division 4*) Final
10:00am Boys Discus (Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls Discus (Division 4, Division 5, Division 6*) Final
10:00am Girls Shot Put (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys Shot Put (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
11:00am Boys Long Jump (Division 6*, Division 5, Division 4, Division 3, Division 2, Division 1) Final
Girls Long Jump (Division 6*, Division 5, Division 4, Division 3, Division 2, Division 1) Final
 

 

*Only permitted if they are not currently competing on a High School Team

Sunday, May 20, 2018 – Spring Fling

ICAHN STADIUM AT RANDALL’S ISLAND

Schedule of Events

 

9:00am Girls 200/400m IM (Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys 200/400m IM (Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls Mile(Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys Mile(Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 400M  (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys  400M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 3000m (Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys 3000m (Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 100M  (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys  100M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls 2000M Steeple (Division 4 (exhibition), Division 5, & Division 6*) Final
Boys 2000M Steeple (Division 4 (exhibition), Division 5, & Division 6*) Final
Girls Mixed 4x400M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
Boys Mixed 4x400M (Division 7, Division 8, Division 9) Final
9:00am Girls Javelin (Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys Javelin (Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Girls Turbo Jav (Division 1, Division 2, Division 3) Final
Boys Turbo Jav (Division 1, Division 2, Division 3) Final
9:00am Boys Shot Put (Division 6, Division 5, Division 4, Division 3, Division 2, Division 1*) Final
Girls Shot Put (Division 6, Division 5, Division 4, Division 3, Division 2, Division 1*) Final
9:00am Girls Long Jump (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
9:00am Boys Long Jump (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
12:00pm Girls High Jump (Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final
Boys High Jump (Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6*) Final

 

*Only permitted if they are not currently competing on a High School Team

Sunday, June 24, 2018

Northeast Youth Invitational at Icahn Stadium, Randall’s Island Park

9:00am Girls 200/400m IM (Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 200/400m IM (Division 4, Division 5, Division 6) Final
Girls 4x100M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 4x100M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Girls 400M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 400M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Girls 1500M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 1500M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Girls 80/100/110m HH (Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 80/100/110m HH (Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Girls 200M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 200M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Girls 2000M Steeple (Division 3, Division 4, (exhibition) Division 5, Division 6) Final
Boys  2000M Steeple (Division 3, Division 4, (exhibition) Division 5, Division 6) Final
Girls 800M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 800M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Girls 100M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 100M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Girls 3000M (Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 3000M (Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Girls 4x400M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Boys 4x400M (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
8:00am Boys Hammer Throw (Division 5, Division 6) Final
Follows BHT Girls Hammer Throw (Division 5, Division 6) Final
Follows GHT Boys Discus (Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Follows BDT Girls Discus (Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
9:00am Girls Long Jump (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
9:00am Boys Long Jump (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Follows GLJ Girls Triple Jump (Division 4, Division 5, Division 6) Final
Follows BLJ Boys Triple Jump (Division 4, Division 5, Division 6) Final
9:00am Girls High Jump (Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
9:00am Boys High Jump (Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
9:00am Girls Shot Put (Division1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
Follows GSP Boys Shot Put (Division 1, Division 2, Division 3, Division 4, Division 5, Division 6) Final
11:00am Girls Pole Vault Invitational (Division 4, Division 5, Division 6) Final
11:00am Boys Pole Vault Invitational (Division 4, Division 5, Division 6) Final
9:00am Girls Javelin (Division 4, Division 5, Division 6) Final
Follows GJT Boys Javelin (Division 4, Division 5, Division 6) Final
Follows JT Boys Turbo Jav (Division 1, Division 2, Division 3) Final
Girls Turbo Jav (Division 1, Division 2, Division 3) Final